Сынып: 5
Астана қаласы
№28 орта мектебі
Кайранбаева Курлыгаш
қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
- «Мақта қыз бен мысық» ертегісін мәнерлеп оқып, мазмұндау, рөлге бөліп оқу.
- Оқулықпен жұмысқа баулу, барыс және шығыс септіктерді қайталау.
– Ертегідегі жаңа сөздермен жұмыс .
– Ертедегі жанрлық ерекшелігне сай оқи отырып, оқу дағдыларын қалыптастыру.
- Оқушыларды еңбексүйгішктікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: интерактивті тақтамен өткізілген жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрініс көрсету, сұрақ – жауап, топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, орыс әдебиеті, қазақ тілі.
Ролик және көрініс.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі:
1 слайд. “Сәлем сөздің анасы,
сәлем берер ә қазақтың баласы”
2 слайд.2. Психологиялық дайындық.
- -Қайырлы таң, достым!
- – Қайырлы күн болсын!
- -Сәрсенбінің әр кезі
- – Сәттілігіне толсын!
- – Біздің алар бағамыз
- – Кілең бестік болсын!
3 слайд.2/Үй тапсырмасын сұрау.
– Ертегі деген не?
– Ертегі халық ауыз әдебиетінің ең көп тараған түрі.
– Ертегілер неше топқа бөлінеді?
– Ертегі үш топқа бөлінеді: қиял – ғажайып ертегі, хайуанаттар туралы ертегілер, тұрмыс – салт ертегілер.
- Ертегілер қалай басталады?
- Ертегілер қалай аяқталады?
- «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің бас кейіпкерлері кім?
- «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің басты кейіпкерлері түлкі мен ешкі.
- Неге Қанбақ шал дейді?
- Қанбақ шал неден қорлық көріпті?
Мұғалім: Енді назарларыңзды мынау стендке аударыңыз. «Как хороши! Как прекрасны эти сказки!» А.С. Пушкин.Орыс ертегілері қай түріне жатады?
- Жаңа сабақ.
– Балалар, бүгін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісімен танысамыз. Ең алдымен, ертегіде кездесетін түсініксіз сөздермен жұмыс істейміз.
4 слайд.1. Сөздікпен жұмыс:
Құйрық- хвост Сағыз- жевательная резина
Мейіз- изюм
Қатығын төгеді – выливает кефир
Туып алады – нашел
Шөлдеп тұрмын – хочется пить
Дән – зерно
Бас салады – хватает
Тышқан – мышь
- Берілген сөздермен сөз тіркестерін,сөйлем құрастыру:
Тәтті мейіз. Кішкентай тышқан. Мысық бас салады. Қыз тауып алады.
- «Мақта қыз бен мысық» ертегісін мәнерлеп оқу.
- Балаларды ертегіні мәнерлеп оқуға дағдылау, ертегінің қиын, түсінбеген жерлерін балалармен оқып, жаңа сөздерді тауып, аудару.
Ролик.6. Ертегіге көрініс көрсету.
Слайд 5.5. Жаңа сабақты бекіту.
Топпен жұмыс:
1 топ.
а) Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы беру. Суретте міндетті түрде 1-2 қате болуы керек.
Б) Мақта қызға мінездеме беру.
В) Мысыққа мінездеме беру.
Слайд 6.
2 топ.
А)Ертегі мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру. Сұрақтарла 1-2 қате болуы керек.
Б)Жануарлар туралы мақалдар жазу.
В)97-інші беттегі жұмбақтарды шешу.
Слайд 7.
3 топ.
А) Ертегіден бір үзіндінің шашыраңқы сөздер ретінде жазу.
Слайд 8.
б) Мысық қатық іздегенде қайсысына қашан барғанын ретімен айтыңдар. Барыс септікті қайталау.
- Мақта қызға
- Сиырға
- Ағашқа
- Қыздарға
- Дүкеншіге
- Тауыққа
- Тышқанға.
Слайд 9.
в) Мысық қайсысынан не алды? Септіетерді қайталау. Шығыс септікті қайталау.
- Сиырдан – қатық
- Ағаштан – жапырақ
- Қыздардан – су
- Дүкеншдені – сағыз
- Тауықтан – жұмыртқа
- Тышқаннан – тары
Слайд 10.
- Қорытындылау. Ертегінің қай топқа кіретінін анықтау (Тұрмыс – салт ертегісі) Қатықты табу үшін мысықтың жүрген жолын суретпен сызып көрсету. Осы ойын арқылы ертегінің мазмұнын айтып беру.
Слайд 11.
- Оқушыларды бағалау.
Слайд 12.
- Үйге тапсырма : Ертегінің мазмұнын дайындау,
Көрініс. «Ғажайып ертегім» әні.